Планираното предаване от Великобритания на островите Чагос на Мавриций най-накрая беше одобрено въпреки драматичния правен ход в последния момент за спиране на сделката, предава „Politico“.
Очакваше се министър-председателят на Обединеното кралство Киър Стармър да присъства на виртуална церемония по подписването на договора, за да се скрепят продължилите месеци преговори за територията в Индийския океан, където се намира съвместната американско-британска военновъздушна база в Диего Гарсия и която е едно от последните имперски владения на Великобритания.
Но с разпореждане на Върховния съд, издадено в 02:25 ч. в четвъртък, съдията от Върховния съд Джулиан Никълъс Гус предостави „временна помощ“ на Бертрис Помпе, която е родена на Диего Гарсия и се противопоставя на плана.
Гус заяви в заповедта си, насочена към Министерството на външните работи на Обединеното кралство и видяна от информационната агенция Press Association:
„Ответникът няма да предприеме никаква окончателна или правно обвързваща стъпка за приключване на преговорите относно евентуалното прехвърляне на британската територия в Индийския океан, известна също като архипелага Чагос, на чуждо правителство, нито ще се обвърже с конкретни условия на такова прехвърляне.“
В него се добавя:
„По-специално ответникът няма да се разпорежда с територията изцяло или частично.“
И още:
„Ответникът трябва да запази юрисдикцията на Обединеното кралство върху Британската територия в Индийския океан до следващо нареждане.“
В последващо изслушване в четвъртък сутринта, съдия от Висшия съд Мартин Чембърлейн разпореди отмяна на съдебната забрана, с което най-накрая проправи пътя за подписване на сделката за Великобритания.
Говорител на британското правителство заяви в четвъртък сутринта:
„Ние не коментираме текущи съдебни дела. Тази сделка е правилна за защита на британския народ и националната ни сигурност.“
Други критици на сделката с Чагос във Великобритания твърдят, че тя предава контрола над стратегически важната територия на страна, свързана с Китай. Някои видни републиканци в САЩ изразиха безпокойство по подобни причини, въпреки че президентът на САЩ Доналд Тръмп възприе спокоен тон по отношение на споразумението по време на посещението си в Овалния кабинет от Стармър по-рано тази година.
Присъединете се към нашия Телеграм
