Съдбата на инсинератора край Върбовка виси на косъм: нови лица, стари съмнения

Мегазаводът за преработка на боклук на Румен Гайтански-Вълка засега не получава зелена светлина

0
253
РИОСВ-Велико Търново
РИОСВ-Велико Търново. Снимка: "ЗА ПАВЛИКЕНИ", Фейсбук група

Мегазаводът за преработка на боклук на Румен Гайтански-Вълка засега не получава зелена светлина. Намерението е той да бъде изграден край село Върбовка, община Павликени

В същото време продължава съдебна сага около отрицателното становище за проекта на РИОСВ в града. От „За Павликени“ и „Ти решаваш“ съобщиха в социалната мрежа Facebook, че делото е било върнато на първа инстанция, като заседанието ще се проведе утре /8 май/ в 10:30 часа в Софийския административен съд.  

Ситуацията става все по-сложна, защото Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ е с нов министър – Манол Генов. Освен това преди месец от поста си бе освободена и директора на РИОСВ-Велико Търново Мая Радева, която бе на позицията от 2022 година насам и по чието време бе дадено отрицателното становище за мегазавода на Вълка. 

„За нас – жителите на община Павликени, както и за хората от целия регион, който би бил пряко засегнат от евентуално замърсяване при реализирането на проекта за изграждане на огромен инсинератор край село Върбовка – тази кадрова промяна е повод за сериозна тревога“, посочиха от „За Павликени“. 

Причината за тази сериозна тревога е фактът, че МОСВ и респективно РИОСВ-Велико Търново може да променят своето отрицателно становище заради новите си ръководства. Засега подобни официални индикации няма. Напротив. 

Депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов е входирал официален въпрос до министър Манол Генов за инсинератора за боклук край село Върбовка. Отговор е получен и в него се посочва следното:

„По отношение на инвестиционното предложение „Изграждане на логистична и складова база за каменни фракции, цех за производство на каменна вата, енергоизточник за нуждите на производството, сграден фонд и площадки за находище „Върбовка“, с. Върбовка, община Павликени, област Велико Търново“, с възложител „Петрургия“ ООД, директорът на РИОСВ – Велико Търново е издал Решение по ОВОС № ВТ-1-2-2023 г., с което не се одобрява осъществяването на инвестиционното предложение.“

Освен това министър Манол Генов подчертава, че към момента съдебният спор не е приключил с влязла в сила съдебен акт. 

„РИОСВ – Велико Търново ще продължи да защитава издадения административен акт – Решение по ОВОС № ВТ-1-2-2023 г. – като правилен и законосъобразен.“

Това твърдение на екоминистъра дава повод на местните жители да вярват, че МОСВ ще продължи да ги подкрепя. Какво ще се случи утре в съдебната зала обаче предстои да разберем. 

Присъединете се към нашия Телеграм

Индия удари терористични цели, Пакистан говори за „акт на война“

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук