Проектите за ВЕИ и батерии за бизнеса: Между надеждата и риска

"За Земята" с критики към подхода в сектора

0
7
ВЕИ
ВЕИ. Снимка: "За Земята"

Бързане, съкращаване в последния момент, липса на прозрачност какво се случва с проектите за възобновяема енергия и батерии за бизнеса. Това са заключенията на доклада на „За Земята“ „Възобновяема енергия и батерии за бизнеса от НПВУ: между надеждата и риска” с автор Петко Ковачев. Анализът прави преглед на изпълнението на три проекта за възобновяема енергия и батерии с фокус малкия и среден бизнес, и продължението им в REPowerEU главата на НПВУ и свързаните енергийни реформи.

„Микро-, малките и средни предприемачи, които получат финансиране за „зелени“ енергийни системи, могат да станат двигател на по-широко разпространение на декарбонизацията“, казва авторът. Но за да стане това, държавата трябва да осигури гаранции, прозрачност и работещи механизми.

Средствата по НПВУ за декарбонизация на бизнеса биха могли да допринесат за развитие на конкурентоспособността и преодоляване на предизвикателствата, които налагат върху бизнеса климатичните промени. Все още обаче крайният резултат не е гарантирано позитивен — макар да се наблюдава напредък, рисковете от внезапни и неконтролируеми провали остават до приключване на сроковете и дори след това. В случая успех би означавало производството да намали изхвърляния въглероден диоксид и също така при избора и осъществяването на проекти да се спазва върховенството на правото — така наречените два стълба на ЕС.

Докладът откроява още слабости, например липса на прозрачност и капацитет в Министерството на енергетиката /МЕ/ спрямо Министерството на иновациите и растежа /МИР/ при управлението на разгледаните енергийни проекти, несъответствия при формулирането на критерии за инвестиции – особено за опазване на околната среда и биоразнообразието.

Най-сериозни са пропуските по геотермалния проект, управляван от Министерство на енергетиката, който финално излиза почти само като „онлайн инструмент“ без реална инвестиционна част за „когенерация“ на електрическа и топлинна енергия и създаване на научно звено („лаборатория“) за подготовка на учени и практици. Именно на този пилотен проект се възлагаха надежди да допринесе за преодоляване на лошото техническо състояние на топлофикационните дружества в страната и постепенната замяна на употребяваните от тях изкопаеми горива.

Анализът „Възобновяема енергия и батерии за бизнеса от НПВУ: между надеждата и риска” е част от поредица. Следващият, който разглежда детайлно изпълнението на реформи и инвестиции на тема енергийна и транспортна бедност в НПВУ и REPowerEU главата, ще бъде готов през декември.

Присъединете се към нашия Телеграм

Костадин Костадинов: Вторият пенсионен стълб да бъде ликвидиран незабавно

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук