Първата пълна работна седмица на 2026 година – между 5 и 9 януари – бе белязана от поредица ключови събития, които засегнаха пряко политиката, икономиката, обществения живот и сигурността в страната. От оставката на главния архитект на София и проблемите около въвеждането на еврото, през сериозни разкрития за управлението на рибарското пристанище „Карантината“ във Варна, до международни теми, социални напрежения и институционални реакции – седмицата очерта ясно основните предизвикателства пред държавата в началото на новата година. В следващите редове представяме най-важните акценти от изминалите дни.

В понеделник стана ясно, че главният архитект на София Богдана Панайотова е подала оставка. Това се случва, след като на 23 декември от Столична община обявиха, че очакват арх. Панайотова да депозира оставката си, за да могат да продължат усилията за създаване на ефективна, прозрачна и отговорна система за градско планиране и развитие на столицата.
В позиция, разпространена до медиите в събота, арх. Панайотова категорично отхвърля посочените в прессъобщението на Столична община твърдения. По думите ѝ в него се съдържат неверни данни и фактически неточности, които представляват опит политическата отговорност да бъде прехвърлена върху експертна длъжност, каквато е постът „главен архитект на Столична община“.

От началото на тази година всички касови бележки трябва да изглеждат по следния начин:
- Първо се изписва общата стойност в евро;
- Второ – общата стойност в левове;
- Трябва да фигурира и официалният валутен курс 1.95583 лева за едно евро.
В случай че попаднете на касов бон, който не отговаря на тези изисквания, може да сигнализирате в Национална агенция за приходите /НАП/:
- 0700 18 700;
- +359 2 9859 6801;
- [email protected]

Рибарското пристанище „Карантината“ е пример за сериозни проблеми при планирането, изпълнението и последващото му управление в лицето на предходната общинска администрация. Това заяви Лъчезар Братоев, началник на отдел „Рибарски пристанища“ в Община Варна, който представи подробен обзор на установените дефекти, финансови дисбаланси и предприетите към момента действия.
По думите на Братоев, проектът е реализиран под силен времеви и административен натиск, без да бъдат изпълнени ключови технически изисквания. Сред основните констатирани проблеми са липсата на последователно и дългосрочно изследване на морските течения, което е довело до сериозно затлачване на пристанището с наносен пясък.
Допълнителен проблем е укрепването на брега с неподходящи материали – вместо предвидените по проект тритонни скални блокове са използвани дребни камъни, изсипвани със самосвали. Това е довело до срутване на бронировката още при първата по-силна буря, а северното оградно съоръжение е останало незащитено. Сред сериозните пропуски Братоев открои и неизпълнението на изискванията на „Морска администрация“, в резултат на което след официалното откриване пристанището е било неизползваемо и се е наложил незабавен ремонт на новоизградения обект.
Сред дефектите при изграждането е и понтонът на пристанището, който е останал неизползваем в продължение на четири години, въпреки че е бил новоизграден, като в същото време е бил подготвен договор за негов ремонт на стойност 156 000 лв.
По отношение на проблема с пясъчния нанос Братоев обясни, че Община Варна вече е договорила за сумата от около 10 000 евро участие на една от водещите холандски компании в изготвянето на специализирано проучване и идеен проект за наносозащитно съоръжение. Стартирана е обществена поръчка за конструктивен проект и за получаване на необходимите разрешителни, като процедурата е в напреднал етап.
Началникът на отдел „Рибарски пристанища“ подчерта, че за поддържане на проектния фарватер за кораби до 24 метра е необходимо драгиране три пъти годишно. Той постави въпроси относно реалните разходи за тези дейности в предходни периоди, както и за разминаванията в обявяваните суми. Според направените измервания реалната дълбочина на пристанището, без драгиране, е около 3,20 метра, а не 2 метра, както е било публично заявено.
Отчетът показва и сериозни финансови щети. Братоев констатира, че при поемането на управлението на „Карантината“ в началото на 2024 г., разходите на пристанището са възлизали на 1 020 000 лв., при приходи от едва 66 000 лв. С включени амортизации загубата надхвърля 1,2 млн. лв. Значителна част от стоянките и прилежащите терени са били незаети, въпреки че налице са били над 400 подадени молби от потенциални ползватели.
По отношение на щетите от бедствието в края на 2023 г. Братоев заяви, че първоначално е била поискана сума от 1,4 – 1,5 млн. лв. само за „Карантината“, която след проверка е редуцирана до 497 000 лв., за които вече има сключен договор след обществена поръчка.
Ураганът, причинил част от щетите, е определен като форсмажорно обстоятелство, но застрахователят е отказал покритие, след като е установил, че аварията е вследствие на неизпълнение на проекта, по-специално липсата на предвидените 3-тонни каменни блокове.
Рибарско пристанище „Карантината“ е необходим обект за Варна, подчерта Лъчезар Братоев и отчете, че натрупаните проблеми са резултат от прибързани решения, компромиси с проекта и неефективно управление от страна на предходната общинска администрация.
По думите му настоящите усилия са насочени към техническо стабилизиране на съоръжението, финансово оздравяване и реално използване на капацитета му в интерес на рибарската общност и гражданите на Варна.

Знакът „V – Verified by Guests“ ще насочва туроператори, организатори на събития и туристи към хотелите, които предоставят качествена услуга и високо ниво на удовлетвореност на гостите си. Гаранция за обективност и безпристрастност на отличието ще бъдат математически генерираните средни оценки, на база стотици хиляди отзиви от гости на хотелите в международните платформи и сайтове за резервации, като Booking.com, Google, Tripadvisor и други.
Как да определим обективно кой хотел предлага „качествена“ услуга?
Периодично, институции и медии у нас коментират качеството на хотелските услуги и как трябва да се работи в посока неговото повишаване. Проблемът е, че няма как да се повиши нещо, за което липсва информация на какво ниво е в момента. По принцип, в сектора на услугите винаги е било доста трудно да се определи обективно нивото на качеството, като обикновено оценките се поставят на база личния опит на потребителите, както и информация, която се споделя в техните социални кръгове – семейство, приятели, колеги, познати в социалните мрежи и прочие.
За да бъде измерено обективно качеството на даден хотел, то трябва да бъде съпоставено спрямо референтна стойност или еталон. Такъв еталон обаче до момента липсваше в хотелската индустрия, а оценките най-често бяха субективни. Там, където един гост е харесал кухнята на ресторанта, друг ще се оплаче, че липсват вегетариански опции. За един температурата в стаята е прекалено ниска, за друг е достатъчно висока. Матракът за един е удобен, за друг – много твърд. Едно от най-често срещаните разминавания в оценките е по отношение на технологиите в стаята – тъч дисплеите и другите „джаджи“ за едни гости са сложни, за други – модерни и интуитивни.
Решение с помощта на технологиите за Big Data и изкуствен интелект
След като в продължение на четири години изчислява потребителските оценки и онлайн репутацията на хотелите в България, през тази година екипът на HotScore Analytics задълбочи проучванията си, за да създаде критерии, по които може да се определи какво е средното ниво на на хотелската услуга в страната, както и кои са хотелите, които предлагат качество над това средно ниво.
Като основа за създаването на знака за качество „V – Verified by Guests“ послужи индексът HotScore™ – математически генерирана средна оценка на всеки хотел в България, която отчита неговите оценки му в международните платформи и сайтове за резервации, като Booking.com, Google, Tripadvisor и други. При изчисляването на индекса се вземат предвид също категорията на хотела, броя коментари и няколко други параметъра, които допълнително прецизират крайния резултат.
За да изчисли индексите HotScore™ за 2025 г., екип от математици и програмисти на HotScore Analytics анализира над 500 хил. оценки на малко над 1200 български хотела – всички, които отговарят на условията да имат категоризация от три и повече звезди и 20 и повече стаи (за да бъдат изключени къщите за гости и ваканционните апартаменти).
Знакът „V – Verified by Guests“ като обективна оценка на качеството
Резултатите показват, че през 2025 г. средноаритметичната оценка на индексите HotScore на всички хотели в България е 70.05 пункта. Най-високата оценка на хотел е 88.289 пункта, а най-ниската – 34.90.
Над средната оценка бяха определени четири нива на потребителска удовлетвореност и съответно четири категории на знака „V – Verified by Guests“:
• V – при оценка над 70.05 пункта: Добро качество, гостите са доволни от хотела.
• VV – при оценка над 72.00 пункта: Високо качество, гостите харесват хотела.
• VVV – при оценка над 76.00 пункта: Много високо качество, гостите препоръчват хотела.
• VVV+ – Отлично качество, изключително ценен от гостите хотел, който попада в рейтинга TOP 100 Best Hotels in Bulgaria.
С цел да ориентира и международните туристи у нас, знакът „V – Verified by Guests“ ще се изписва на английски. Той ще бъде оформен като физически и дигитален стикер, който хотелите ще могат да поставят в сайта си, в лобито, в онлайн каналите в социалните мрежи и други.
„През годините, във връзка със съставянето на рейтинга TOP 100 Best Hotels in Bulgaria, непрекъснато получаваме запитвания от туроператори, организатори на специални събития и рекламни агенции, които се вълнуват от една по-пълна картина на хотелите в страната, които предлагат добро качество на услугата“, коментира Ива Георгиева – директор на HotScore Analytics.
„Извън рейтинга TOP 100 остават десетки хотели, които заслужават вниманието на публиката, но до момента нямаше механизъм, по който да ги представим. Чрез знака „V – Verified by Guests“ ние вече можем да насочим вниманието както на корпоративните клиенти, така и на туристите към тези хотели, които печелят високи оценки и биват препоръчвани от техните гости“.

Потребителската кошница към момента възлиза на 52 евро и стойността ѝ остава без съществена промяна спрямо края на миналата година. Това съобщи председателят на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата Владимир Иванов, като уточни, че същото ниво е отчетено и към 30 декември. Това съобщи във вторник „БТА“.
По думите му пазарът на основните хранителни продукти се намира в добро състояние. Той обясни, че наблюдаваните движения се дължат на сезонни фактори и на нормално пазарно взаимодействие, без признаци за напрежение или извънредни отклонения.
Иванов подчерта още, че не се потвърждават прогнозите за негативно влияние върху пазара във връзка с въвеждането на еврото. Според него не се забелязват несвойствени изменения или пазарни сътресения, а опасенията, изразявани през последните няколко месеца, не са се оправдали. Процесът по въвеждане на единната европейска валута протича нормално, допълни той.

Nestlé съобщи във вторник, че изтегля от пазара някои партиди от ключовите си продукти за хранене на кърмачета, включително адаптираните млека SMA, BEBA и NAN за бебета и последващи формули, в цяла Европа поради потенциално замърсяване с токсин, който може да причини гадене и повръщане, предава „Reuters“.
Изтеглянето на продуктите, започнало в по-малък мащаб през декември, е поредното предизвикателство за новия главен изпълнителен директор на Nestlé Филип Навратил, който се опитва да даде тласък на растежа чрез преглед на продуктовото портфолио след период на управленски сътресения.
Компанията, която произвежда продукти от KitKat до Nescafé, заяви късно в понеделник, че не са потвърдени заболявания или симптоми, свързани с някой от изтеглените продукти.
След като е бил установен проблем с качеството в съставка от водещ доставчик, „Nestlé предприе тестове на цялото масло от арахидонова киселина и съответните маслени смеси, използвани в производството на потенциално засегнатите продукти за хранене на кърмачета“, каза говорител на компанията.
Нестле България работи в тясно сътрудничество с Българската агенция по безопасност на храните по отношение на това изземване и следва всички предписани процедури. Изземването е изцяло предпазна мярка и се предприема поради възможно наличие на цереулид, в суровина, вложена в нашите рецепти, доставена от външен на Нестле доставчик.
Към момента няма данни за регистрирани случаи на заболяване или симптоми, свързани с консумацията на тези продукти. Въпреки това, като превантивна мярка и в съответствие със строгите си стандарти за качество и безопасност, Нестле превантивно предприема това изземване.
Клиенти, закупили продукт от засегната партида, не следва да го използват. Продуктите могат да бъдат върнати в търговския обект, от който са закупени, като заплатената за тях сума ще бъде възстановена (дори и без представяне на фискален бон), посочват от компанията.
При въпроси или притеснения относно възможни симптоми, от Нестле България препоръчват да се консултирате с вашия педиатър или медицински специалист.
„Искрено се извиняваме за всяко притеснение или неудобство, което това изземване може да причини на родители, настойници и търговски партньори. Безопасността и качеството на нашите продукти, както и здравето на бебетата, са наш основен приоритет“, пишат от Нестле.
Важно уточнение: Нито един друг продукт на Нестле, продаван в България, не е засегнат от това доброволно изземване.
Списък с засегнатите продукти ще намерите – ТУК. Партидният номер и минималният срок на годност са отбелязани на дъното на опаковката при картонени кутии и метални кутии.

В сряда Морска администрация поиска от собственика на “Кайрос” възстановяване на всички разходи, направени от държавата за изтеглянето на танкера. Агенцията вече е връчила нотариална покана на българския агент на корабособственика чрез частен съдебен изпълнител. В срок до 12 януари 2026 г. корабособственикът следва да възстанови на държавата сумата от 270 371 евро.
Средствата включват пълния размер на разходите, извършени от държавата за операцията по извеждане на „Кайрос“ от бреговете на Ахтопол до Бургаския залив.
От Министерството на транспорта и съобщенията припомнят, че на 12 декември миналата година правителството отпусна 1,2 млн. лева за изтеглянето на кораба до безопасно място.
В операцията, проведена на 15 декември 2025 г., участваха три влекача и специализиран генератор, необходим за задействане на хидравличната система и повдигането на котвата на кораба. Всички действия по обезопасяване и буксировка на танкера бяха извършени под постоянния контрол на ИА “Морска администрация”.

Омбудсманът Велислава Делчева сезира председателя на Асоциацията на банките в България Петя Димитрова заради сигнали и появили се информации от граждани за проблеми при обмяната на банкноти и монети от левове в евро в търговските банки.
Сред посочените нередности са начисляване на такси, изискване за декларации за произход на средствата дори при суми под 1000 лева, ограничения за обмяна на суми, такси за броене на монети, липса на банкноти в евро и едностранна промяна на лимити за теглене от банкомати – от 400 лева на 100 евро.
„През първите 6 месеца от датата на въвеждане на еврото в Република България кредитните институции обменят безплатно, в неограничено количество банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс, като за суми над 30 000 лева на една трансакция кредитните институции обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро след предварителна заявка от 3 работни дни“, подчертава Велислава Делчева.
Омбудсманът напомня, че законът допуска въвеждане на такси за услугата по обмяна едва след изтичането на този шестмесечен срок, като всякакви допълнителни условия или ограничения, въведени извън законовата рамка, са незаконосъобразни и недопустими.
В сряда Министерството на външните работи на Република България изпрати официална дипломатическа нота до Република Гърция във връзка със затварянето на ключови пътни артерии и гранични пунктове по време на протестните действия на гръцките фермери.
В нотата се подчертава, че продължителното блокиране на пътища и гранични преходи е довело до сериозни икономически затруднения за български транспортни компании, износители и граждани, както и до нарушаване на свободното движение на хора и стоки, гарантирано от правото на Европейския съюз.
Българската страна изразява очакване въпросът да бъде разгледан конструктивно и в духа на добросъседство, както и да бъдат предприети конкретни мерки за недопускане на подобни ситуации в бъдеще.

Във връзка с постъпващи запитвания по повод твърдения в общественото пространство, че се подготвя промяна на Закона за въвеждане на еврото в Република България /ЗВЕРБ/, с която срокът за двойно обращение на лев и евро да бъде удължен, пресцентърът на Министерството на финансите /МФ/ съобщи в сряда:
„Представители на Министерството на финансите не са провеждали и не се планира да провеждат срещи за удължаване на едномесечния период на двойно обращение. Министерството на финансите категорично се противопоставя на опитите името на институцията да бъде употребявано с цел постигане на политически дивиденти чрез манипулации и умишелно въвеждане на обществото в заблуда относно срока за едновременно разплащане в левове и евро на територията на страната.
От 01 януари 2026 г. официалната парична единица в България е еврото. В чл. 24 на Закона за въвеждане на еврото в Република България категорично е записано, че „в съответствие с чл. 15 от Регламент (EО) № 974/98 от датата на въвеждане на еврото в Република България за период от един месец банкнотите и монетите в левове продължават да бъдат законно платежно средство на територията на Република България (период на двойно обращение на лева и еврото)“. Срокът от един месец цели да гарантира достатъчно време на гражданите за адаптация към новата валута и улесняване на процеса по обмяна на банкноти и монети от левове в евро, но и ограничаване на логистични трудности и разходи за търговците, които по време на такъв период следва да поддържат наличности в двете валути.
Едномесечният срок, посочен в закона, е определен след проведено обществено обсъждане на ЗВЕРБ, по време на което не са постъпвали предложения за удължаване или съкращаване на този период. Срокът е дискутиран и съгласуван в работните групи към Координационния съвет за подготовка на Република България за членство в еврозоната, в които участват представители на Българската народна банка и Комисията по финансов надзор, държавни институции, асоциации на потребителите, неправителствени организации, представители на академичната общност. Периодът на двойно обращение е съгласуван също така с Европейската комисия и Европейската централна банка.
Движението на столичното метро бе временно спряно в ранните часове на четвъртък на метростанция „Мусагеница“. Инцидентът е станал около 07:25 часа, когато 31-годишен мъж е скочил на релсовия път, съобщи „DarikNews“.
По информация на Метрополитен, благодарение на навременната реакция на служителите, мъжът е бил изваден безопасно и не е пострадал.
След приключване на действията по случая, движението на метрото е възстановено и влаковете отново са се движили по установения график.
Министерството на образованието и науката /МОН/ подготвя отмяна на частта в националното външно оценяване след 7. клас, която включва задачи с елементи от природните науки. Форматът на изпита и времетраенето остават същите като в предложения за тази година модел. Това съобщи в четвъртък министърът на образованието и науката Красимир Вълчев пред журналисти във Велико Търново.
Решението е свързано с последното определение на Административния съд-София, което създава несигурност особено в настоящата политическа ситуация.
„За да няма непредвидимост в системата изпитът за седмокласниците ще бъде с 24 изцяло математически задачи“, обясни министър Вълчев. Той уточни, че националното външно оценяване за 4. и 10. клас остава без промени – така както е утвърдено преди началото на учебната година.
От МОН припомнят, че се предвиждаше националното външно оценяване по математика в 7. клас да включва 6 интегрирани задачи от областите биология и здравно образование, човекът и природата, химия и опазване на околната среда, физика и астрономия, и география и икономика.
Още в началото на тази седмица министър Красимир Вълчев проведе редица срещи и разговори по темата, включително и с жалбоподателите срещу въвеждането на интегралните задачи. Участниците се обединиха, че предвид създалата се към момента невъзможност за продължаване на планираните реформи за нормалното функциониране на системата е по-уместно частта, която се оспорва, да бъде отменена.


Държавният глава Румен Радев ще връчи мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата парламентарната група в 51-вото Народно събрание. Това съобщиха в петък от „Дондуков“ 2.
Мандатът ще бъде връчен на ГЕРБ-СДС в понеделник /12 януари/. Церемонията ще се състои в 10:00 часа в Президентството. Мандатът се връчва отново на ГЕРБ-СДС в изпълнение на чл. 99, ал. 1 от Конституцията.
Присъединете се към нашия Телеграм
Депутат: Над 64 млн. лева са загубите в АЕЦ „Козлодуй“ за около месец



