
В Кюстендил се провеждат масови безплатни офталмологични прегледи за деца, организирани от Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика (БДДОНО) с председател проф. Александър Оскар. Инициативата се осъществява със съдействието на Община Кюстендил.
„Изключително съм радостен, че в нашия град гостуват едни от най-добрите специалисти в страната, за да помогнат на най-ценните ни жители – нашите деца. Това са млади, всеотдайни лекари, които на място диагностицират и насочват за лечение деца с проблеми в зрението. В съвременния свят, когато повечето деца прекарват по 3–4 часа дневно на телефона, тази инициатива е изключително важна. Тя е част от нашите усилия да се борим с дигиталната зависимост и да насърчим активния и здравословен начин на живот“, заяви кметът на община Кюстендил инж. Огнян Атанасов.
В екипа участват д-р Дойчинов, д-р Витанова, д-р Грилова, д-р Кънева и двама бъдещи офталмолози. Прегледите се провеждат в Младежкия център – Youth Center Kyustendil.
„Забелязваме тревожна тенденция, характерна за цялата страна – около 8% от децата имат сериозни зрителни проблеми. Една от основните причини е прекомерното време, прекарано пред екрани. Някои деца дори се шокират, когато видят, че прекарват по 11 часа на ден с телефон в ръка. Това е сериозен проблем, който трябва да се адресира своевременно“, коментира д-р Дойчинов.
Всеки преминал през прегледите малък пациент получава лист с резултатите от скрининга и препоръки за последващи действия. През следващите шест месеца ще бъдат проведени повторни и фокусирани прегледи на децата с установени отклонения, за да се осигури навременно лечение и превенция.
Инициативата е продължение на програмата на Община Кюстендил за детско здраве, в рамките на която вече са реализирани кампании за:
- Профилактика на рак на кожата;
- Съвместната инициатива с „Пирогов“ – „Детско здраве“.
Присъединете се към нашия Телеграм
Заводът в Ловешко се събужда: България отново ще произвежда автомобили
