Мая Манолова от Кюстендил: „Домовата книга“ трябва да отпадне!

Кандидатът за нов мандат като омбудсман настоява за прекратяване на този „неудачен експеримент“

0
284
Мая Манолова
Мая Манолова. Снимка: „Изправи се.БГ! Ние идваме!“

Мая Манолова, която е кандидат за нов мандат като омбудсман, заяви по време на посещението си в Кюстендил, че „Домовата книга“ трябва да отпадне. Според нея този механизъм е остарял и не носи ползи за българските граждани.

„Сигурна съм, че ако се следват само нормите и духът на конституцията, конституционните съдии трябва да отменят този неудачен и злощастен за българския народ експеримент“, заяви Манолова пред репортери, предадоха от „БНР“.

По време на събитието много хора се обръщаха към Манолова с въпроси относно правомощията на омбудсмана в настоящата социално-икономическа криза. На въпрос дали би приела поста на служебен премиер, ако бъде избрана за омбудсман, тя категорично отхвърли подобна възможност.

„Не му е работа на омбудсмана да бъде служебен премиер, както не му е работа и на шефа на Сметната палата. Да повериш съдбата на държавата на личност, зад която не стои политическа партия или някой, който е избран с народен вот – това е авантюра. Ще бъде пагубно за институцията“, заяви Манолова. Тя отправи критики към депутатите, които според нея избират „най-удобния и послушен служебен премиер, вместо човек, който ефективно и от сърце ще защитава правата на българските граждани“.

Манолова продължава активната си кампания за връщане на поста омбудсман, позиция, която вече заемаше в периода 2015-2019 година. По думите ѝ, сегашната криза налага още по-решителни действия за защита на гражданските права. Тя подчерта, че ще се бори за премахването на „Домовата книга“ и за по-голяма отчетност на институциите, които отговарят за социалната защита и правата на хората.

Очаква се дебатът по темата да продължи, като Манолова настоява за законодателни промени, които да модернизират административните механизми, свързани с управлението на жилищните сгради.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

МК обяви конкурс за директор на Националната галерия–София

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук