
Повишена геомагнитна активност се очаква на 5 февруари 2026 г., като има вероятност от слаба магнитна буря. Това показва официалната прогноза на National Oceanic and Atmospheric Administration /NOAA/, публикувана от нейния Space Weather Prediction Center /SWPC/.
Според тридневната геомагнитна прогноза на центъра, за 5 февруари е отчетен планетарен индекс Ap = 16, което е индикатор за повишена активност на магнитното поле на Земята. Вероятността за възникване на слаба геомагнитна буря от ниво G1 (Minor) е оценена на около 35%.
По детерминираната прогноза за Kp-индекса, който измерва силата на геомагнитните смущения в 3-часови интервали, най-високите стойности се очакват в късните часове на 5 февруари. Прогнозният максимум достига Kp = 5, което съответства именно на категория G1 по скалата на NOAA. Това означава, че пикът на активността е възможен около полунощ българско време.
Като причина за очакваното смущение от SWPC посочват слънчева активност и моделирано изхвърляне на коронална маса /CME/, свързано с активен слънчев регион. По данни на центъра, основната част от потока заредени частици вероятно ще премине встрани от Земята, но късно на 5 февруари са възможни т.нар. „периферни“ въздействия, които да предизвикат слабо геомагнитно възмущение.
NOAA уточнява, че при магнитна буря от ниво G1 обикновено се наблюдават незначителни ефекти – слаби колебания в електропреносните мрежи в по-високите географски ширини, минимално влияние върху спътникови системи и повишена вероятност за полярни сияния в районите над 60 градуса геомагнитна ширина. За България не се очакват съществени последствия.
От центъра за космическо време напомнят, че прогнозите подлежат на актуализация в реално време, тъй като геомагнитната обстановка зависи от скоростта и плътността на слънчевия вятър при достигането му до Земята.
Присъединете се към нашия Телеграм
