КНСБ: 1562 лева (799 евро) са необходими на един работещ за нормален живот в България

Разходите за издръжка се увеличат с 6% на годишна база

0
89
Евро
Евро. Снимка: АСП

Необходимият нетен месечен доход за издръжка на един работещ човек достига 1562 лева (799 евро). Това показват данните на Конфедерация на независимите синдикати в България /КНСБ/ за четвъртото тримесечие на 2025 г., представени на пресконференция, предаде „БТА“. 

За тричленно семейство с двама възрастни и дете до 14 години нужният доход за издръжка е 2812 лева (1438 евро).

Издръжката е нараснала с 1% спрямо предходното тримесечие и с 6% на годишна база, съобщи президентът на КНСБ Пламен Димитров. По думите му през 2025 г. за тричленно домакинство са необходими със 159 лева повече в сравнение с предходната година.

Към ноември 2025 г. се отчита спад в дела на хората с доходи под заплатата за издръжка, посочи заместник-директорът на Институт за социални и синдикални изследвания и обучения /ИССИО/ Виолета Иванова. Въпреки това над половината от работещите – 57,5%, се осигуряват на доход по-нисък от необходимия за издръжка.

Наетите на пълно работно време, които се осигуряват до минималната работна заплата, са 256 000 души. Това представлява 46% от всички 554 000 работещи, осигурявани до МРЗ, или 11,8% от всички наети на пълно работно време – приблизително един на всеки осем работещи.

От КНСБ подчертаха, че цените на храните у нас продължават да растат сред най-бързите в Европейския съюз, докато България остава страната с най-ниско равнище на заплащане.

Синдикатът настоява за минимум 10% увеличение на заплатите в частния сектор, което според тях би компенсирало ръста на заплатата за издръжка през последната година и би повишило покупателната способност на работещите. От КНСБ апелират и за бързо приемане на редовен бюджет за 2026 г., в който да бъде гарантиран 10% ръст на разходите за персонал.

От организацията отново напомниха за искането си за ясна дефиниция и методология за изчисляване на заплатата за издръжка, както и за по-бързо доближаване на минималната работна заплата до нейния размер.

Разходите за храна и обществено хранене за един работещ възлизат на 627 лева (321 евро). На тримесечна база цените на храните са се увеличили с 1,3%, като значителен ръст – близо 20%, се отчита при производството на хранителни продукти.

Нехранителните стоки и услуги са поскъпнали с 0,7% през последното тримесечие. Наемите на жилища бележат двуцифрен годишен ръст от 12,1%. Увеличение се отчита още в секторите на здравеопазването, образованието и свободното време, както и при разходите за електро- и топлоенергия за домакинствата.

Преди седмица КНСБ представи и актуалните данни за цените на малката потребителска кошница, включваща 20 основни хранителни продукта.

Присъединете се към нашия Телеграм

„Лукойл“ ще бъде продаден на американска компания! Коя е тя и на каква стойност е сделката?

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук