
„Знаете ли, че една-единствена таблетка уран, с тегло колкото шоколадов бонбон (8 грама), може да произведе толкова електроенергия, колкото 40 тона въглища?“ – с този въпрос Цвета Галунова започна емоционалния си разказ за посещението си в АЕЦ „Козлодуй“.
Тя използва социалните мрежи, за да сподели впечатленията си от енергийното сърце на България – централата, която осигурява близо 40% от електроенергията в страната и спестява 18 милиона тона въглеродни емисии годишно.
„Енергията на бъдещето е тук“
Според Галунова, престъпването на прага на АЕЦ „Козлодуй“ е като „пътуване във време и наука“ – от строгата охрана, която следи всяка молекула радиация, до симулациите на ядрено делене, които показват как една-единствена верижна реакция може да задвижи турбина и да осигури енергия за хиляди домакинства.
„Един неутрон удря ядрото на урана, то се разцепва, освобождава топлина и нови неутрони. Започва верижна реакция. Водата се нагрява, парата завърта турбина – и така се ражда енергията.“
Галунова акцентира на потенциала на ядрената енергия като чиста, мощна и устойчива алтернатива в контекста на климатичните предизвикателства и растящите нужди от електричество.
Въпроси без отговор около 1–4 блок
С известна доза загатнато напрежение, тя отбелязва, че около реакторите 1–4 в централата цари „любопитно мълчание“, въпреки че „според специалисти биха могли да работят още 20 години“. Изречението звучи като призив към институциите и обществото да обърнат внимание на неоползотворения потенциал в енергийната инфраструктура.
Нови блокове на хоризонта
Галунова също така потвърди, че вече се подготвя строежът на 7-и и 8-и блок, което според нея е знак, че страната ни „забави растежа си, но по-важното е вече да не спира“.
„Енергията на бъдещето е тук“, подчерта тя, и завърши поста си с апел за действие.
Присъединете се към нашия Телеграм
8 грама ядрен страх! Как науката развенчава митовете за ядрения отпадък




Като добавим, че българите нямат никакви заслуги за откритията свързани с ядрения синтез или делене…