Известно е името на българина, имащ забрана да пътува в САЩ

0
136
Майк Помпео. Снимка: wikimedia commons
Майк Помпео. Снимка: wikimedia commons

Андон Миталов е българинът, който има официална забрана да пътува в САЩ. В качеството си на длъжностно лице като съдията от Специализирания наказателен съд участвал в корупционни действия, подкопаващи върховенството на закона и компрометиращи независимостта на на демократичните институции в България.

Това стана ясно от изявлението на американския държавен секретар Майк Помпео, цитиран от „NOVA“. Той оповести имената и на членовете на семейството на виновния – съпругата му Корнелия Стойкова-Миталова и дъщеря му Гергана Миталова.

Огласяването се извършва по силата на Раздел 7031(с) от Закона за бюджетните разходи, чуждестранните операции и свързани програми на Държавния департамент за 2020 г. (Div. G, P.L. 116-94).

След него чуждестранните длъжностни лица, които са участвали в толкова сериозна корупция и роднините им нямат право да влизат в територията на държавата.

Това е първият подобен случай в страната ни. Чрез него САЩ потвърждава ангажимента си към България, свързан с борбата с корупцията, както тук, така и в глобален мащаб.

Миталов е пуснал обвинения в шпионаж шеф на русофилите Николай Малинов да отиде в Русия и да получи орден от държавния глава Путин. Тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров нареди да се провери работата на съдията и да се наложи наказание, ако е в разрез със закона.

Пътуването било в разрез с установения ред, тъй като адвокатите не поискали разрешение за пътуване в чужбина от наблюдаващия прокурор, който води разследването на Малинов, а от съда.

От Искра.бг припомняме, че вчера американската посланичка у нас Херо Мустафа заяви, че става въпрос за безспорен случай, по който има доказателства за извършено престъпление.

Заяви още, че това ще е само първото лице и скоро ще има и други, на които ще бъде наложена подобна забрана.

Мустафа съобщи още, че през март у нас ще пристигне помощник-държавния секретар на САЩ по консулските въпроси. По време на неговото посещение ще бъде обсъдено отпадането на визите за САЩ за български граждани.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук