
В момента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се изживява като министър-председател на България. Това коментира политологът доц. Иво Инджов в ефира на „bTV“, уточнявайки:
„Той дори не е министър-председател в сянка. Той дезавуира сегашния министър-председател Росен Желязков, който изглежда нелепо на фона на активната роля на Борисов. Нека си спомним тези знакови снимки с Урсула фон дер Лайен, когато Борисов присъстваше едва ли не като реалния министър-председател, а на мен Росен Желязков ми изглеждаше като преводач на Борисов за това, което казва шефката на Комисията.“
Според него в момента лидерът на „ДПС Нова Начало“ Делян Пеевски има много активна роля, която и Борисов признава, заради това, че правителството зависи от него. По думите му, ако Пеевски в един момент каже, че трябва да се преконфигурира сегашното управление или да има предсрочни избори – сегашната конструкция ще се разпадне.
По повод речта на държавния глава Румен Радев в Деня на Съединението, Инджов отбеляза: „Със сигурност можем да коментираме дали е политизирана речта на президента, но надали това е големият проблем в момента. Най-големият проблем в момента е, че държавата се намира в безпътица и че имаме завладени институции и че ние виждаме фалита на МВР в последните дни, предвид това, което стана в Русе. /…/ Завладяването на институциите е един механизъм, когато те си функционират формално като част от разделението на властите и изпълняват своите функции, но обикновено обслужват нечии политико-олигархични интерес.“
Политологът проф. Румяна Коларова смята, че разпадът на държавата се обяснява и с четирите години нестабилност на правителството. По повод речта на държавния глава, тя отбеляза: „Президентът е управляващ и той не си превишава правомощията, но едновременно с това много злободневно се фокусира върху много неща, които не са подходящи за този празник. Видях много пластове в които може да се коментира неговото изказване. На първа стъпка това, което можем да кажем е, че е в правомощията си, но с оглед на тези правомощия е неподходящо, неудачно – точно на този празник да се фокусира.“
„Президентът поставя именно в Деня на Съединението, когато сме показали на Европа и на света, че заедно можем да преодолеем всички препятствия, чувствителен политически въпрос, който казва – ние, тези, които не приемаме управлението на сегашното правителство, които са дерибеи и това е усещане, което се споделя сред голяма част от хората, ще останем ли държавата на дерибеите, защото ако не са дерибеите – ние ще сме обединени. Това е посланието на президента“, добави от своя страна политологът Слави Василев.
Присъединете се към нашия Телеграм
Методи Лалов поема защитата на 15-годишния обвиняем по случая с шефа на ОДМВР-Русе




