
Шест деца и четирима възрастни загинаха при въздушен удар в централната част на Газа в неделя, докато събирали вода, предава „CNN“. Медицинските власти в болницата „Ал-Ауда“ потвърдиха жертвите. Видео от мястото показа хаотична сцена с тела и кофи, разпилени сред водоноски. Израелската армия призна, че ударът е бил насочен към боец от „Ислямски джихад“, но мунициите са попаднали десетки метри от целта.
Преговорите в Доха – без изход
Преговорите за прекратяване на огъня между Израел и Хамас в Доха са в задънена улица. Въпреки посредничеството на САЩ и Катар, страните се обвиняват взаимно за провала. Израел настоява за ново военно разположение в Газа, а Хамас – за оттегляне на армията от ключови зони. Според Хамас Израел е поставил „нови условия в последния момент“.
В неделя Бенямин Нетаняху заяви, че Израел е приел предложението на американския пратеник Стив Уиткоф, но Хамас го е отхвърлил. Той подчерта, че целите остават: връщане на заложниците и ликвидиране на Хамас.
Масови жертви и в събота
Само за 24 часа, според палестинското министерство на здравеопазването, 139 тела са били приети в болници. Това е най-високият брой от 2 юли. Общият брой на загиналите от началото на конфликта на 7 октомври 2023 г. вече достига 58 026.
В събота 27 души са били убити при стрелба по хора, търсещи хуманитарна помощ близо до южния Рафа. Израел отрича участието си в инцидента, но Международният комитет на Червения кръст съобщава, че неговата болница е приела 132 пациенти с огнестрелни рани. 31 от тях са починали.
Условията на терен: „по-лоши от всякога“
„Има нещо трагично, ужасно и обезсърчаващо в това, че колкото по-дълго продължава, толкова по-лошо ще става“, заяви Сам Роуз от UNRWA. По думите му, жителите на Газа са принудени да избират между глад и смърт, докато търсят помощ.
В събота 13 души, включително дете, са убити при удари по лагера Ал-Шати в северната част на Газа. Израелските сили твърдят, че атаките са били насочени към тунели и оръжейни складове на Хамас. Над 150 цели са поразени.
Общественият натиск върху Нетаняху расте
Форумът на семействата на заложници обвини Нетаняху, че създава „фалшиво впечатление“, че споразумението е недостижимо. В изявлението се казва:
„Всеки, който саботира такова споразумение, умишлено действа срещу израелския народ.“
74% от израелците подкрепят незабавно прекратяване на войната в замяна на връщането на всички заложници, показват последните анкети.
Присъединете се към нашия Телеграм
Най-малко 30 души са загинали при междурелигиозни сблъсъци в Сирия


