Арт терапия и приказки помагат на деца в Разград да открият своя „Път на героя“

Проектът „Змей и самодива вместо зомби“ се реализира от НЧ „Напредък 1901“

0
25
Арттерапия за деца в Разград
Арттерапия за деца. Снимка: Община Разград

20 деца и обществени възпитатели от Местната комисия за борба с противообществени прояви на малолетни и непълнолетни /МКБППМН/ към Община Разград участваха в петък, 24 април, в среща по проекта „Змей и самодива вместо зомби“, която се проведе под надслов „Пътят на героя“. По този начин МКБППМН изследва възможностите за работа с децата чрез приказкотерапията.

Проектът „Змей и самодива вместо зомби“ се реализира от НЧ „Напредък 1901“, финансиран е от Национален фонд „Култура“. Съвместните дейности на Местната комисия и организаторите на проекта стартираха през март, когато за Международния ден на приказките бе поканен разказвач на приказки, който използва новия арт терапевтичен подход за корекционно-възпитателно въздействие спрямо деца в риск.

В петък в срещата участваха изключителни разказвачи: Мария Славчева, главен асистент към Българска академия на науките (Институт по етнология и етнография, секция „Антропология на устното творчество“), Ценка Кучева – писател, педагог, разказвач, както и композиторът Константин Кучев с китара, виола и старинен струнен афганистански инструмент, който „събра очите“ на присъстващите. Бе осигурена и възможност за работа с глина, от която се възползваха и деца, и възрастни. Присъства и Нели Русева, ръководител на Центъра за настаняване от семеен тип в ЖК „Орел“ (КЦНСТДБУ) за деца без увреждания.

Местната комисия в Стара Загора е първата в страната, която прилага арттерапията като възпитателна мярка при работа с деца в риск. При добре подбрани сюжети и специално обучени разказвачи, приказкотерапията може да се окаже разградският новаторски принос.

Присъединете се към нашия Телеграм

Пробни матури за учениците в 7-ми клас: Подготовка за НВО или ненужен стрес?

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук