С отпускането на ограничителните мерки в редица страни започва и завръщането на хората по офисите, което оставя мнозина притеснени за безопасността на работните места на фона на все още развиващата се глобална пандемия.
Освен забравена храна в общите хладилниците, служителите е много вероятно и да заварят много нова технология за следене.
От термични камери, измерващи температурата при влизане в сградата до джаджи, които сигнализират за прекомерно доближаване до колегите – мерките изглеждат по-скоро като излезли от Специален доклад.
Офис сградата “The Edge” в Амстердам бе обявена за „най-умната“ и ефикасна сграда в света преди няколко години, като сега оборудва офис пространствата с редица сензори в подготовката за новата реалност, протълкувана от смъртоносната заплаха.
Основателят на сградата и собственик на компания за недвижими имоти Коен ван Оострум коментира в интервю за “BBC”, че има редица “дребни” промени, които могат да започнат да бъдат прилагани незабавно.
Качество на въздуха
“Към момента вратите се отварят с ръка, но е лесно да се адаптират за отваряне с гласова команда или чрез мобилно приложение, като искаме да сме сигурни, че по този начин вирусът няма да се разпространи”, обяснява Оострум.
“Също чрез традиционните охранителни камери за следене на движението може да се следи и по колко души има на етаж, като с леки софтуерни изменения може и да се изчислява дистанцията помежду им. Така бихме могли да изпращаме известия по телефоните на служителите, в случай че са нарушили мерките за социална дистанция.”
“Чувството, че си следен не допада на всички, като за някои е натрапчиво, а за други в разрез с личното им пространство, така че все още не сме взели окончателно решение дали искаме да имплементираме всички от мерките”.
За разлика от много други офиси сгради “The Edge” вече предлага на служителите си мобилно приложение, с което могат да следят температурата в офиса, чистотата на въздуха, както и да поръчат обяд от столовата.
Доскоро служителите обаче не бяха особено въодушевени да проверяват качеството на въздуха в офиса, но с увеличения риск от заразяване с коронавирус в слабо вентилирани помещения, популярността на приложението се увеличава, споделя Оострум.
Настаняването в офиса също ще претъръри промени, за да е възможно спазването на социална дистанция. Сузан Кларк експерт по смарт сгради и директор на агенцията за проучвания “Verdantix” обаче смята, че е малко вероятно служителите драстично да променят навиците си в общуването с колеги.
“Ротирането на работните места най-вероятно ще остане, но предвид рецесията към която сме се отправили в момента, повечето компании няма да могат да изпълнят всички квоти и може би ще преустановим практиката. Към момента процедурата е такава, че когато бюро се освободи, то бива дезинфекцирано и след това предоставяно на следващия служител.“
Някои осветителни компании като “Vital Vio” предлагат лампи за дезинфекция, които със смесица между виолетова и бяла светлина са способни да убият бактерии по повърхността на бюрото. Предвид, че подобни се използват предимно в хотели и пренаселени офис пространства, разходите им може да не се сметнат за оправдани навсякъде, смята Кларк.
Следене на температурата
“Flir Technology” разработва термични камери за летища и полицейски хеликоптери от години, като отчита особено повишаване в търсенето от последните няколко месеца.
В момента към компанията проявяват интерес заводи и международни бизнеси.
“Това е технология, от която ще се нуждае всяка индустрия, за да защити работниците си”, коментира вицепрезидентът на компанията Езра Мерил.
Камерите измерват пет милиметров квадрат около слъзния канал на окото, който се счита най-прецизната точка за измерване на температурата на кожата. Потребителите носещи очила обаче следва да ги свалят за процедурата.
Алгоритмите на системата отчитат редица околни фактори като частта от деня и слънчевата осветеност, както и нормалните температурни амплитуди на човешкото тяло, пояснява Мерил.
Технологията наскоро бе приложена в американски завод, като служителите са я приели със смесени чувства.
В действителност камерите дори не правят снимка на работниците, което прави и невъзможно да бъдат идентифицирани. Същевременно обаче Мерил допуска, че има основателни опасения за личното пространство, като на места това може дори да е незаконно.
“В някои страни е забранено следенето на здравното състояние на персонала. В Италия например има вече издадени закони срещу такива практики, които включват и меренето на температурата”, коментира Кларк.
По-добро кафе
Адвокат Рави Наик коментира, че бизнесите следва да са много внимателни с прилагането на подобни технологии “в името на общото благо”.
“Единственото й предназначение е да се установи кой може да работи и кой не. За какво друго би била прилагана? Предвид че има такива сериозни притеснения за спазването на основните човешки права, трябва да има и сериозни факти, подкрепящи твърдението. Мисля, че все още не са били изтъквани подобни”.
Най-радикалният изход от ситуацията би бил да не се налага да се ходи до офис сградата изобщо.
Изпълнителният директор на “Barclays Bank” смята, че поддържането на работни места за хиляди служители в скъпоструващи бизнес сгради, може да се превърне в “отживелица”, предвид че карантината доказва, че голяма част от професиите могат да се извършват успешно и от вкъщи.
Като собственик на компания за недвижими имоти Оострум разбира се далеч не е съгласен.
Той смята, че ще станем свидетели на хибриден модел с все повече хора работещи от вкъщи, като работодателите ще трябва “да съблазняват служителите си да идват в офиса”.
“Превръщането на офисите в забавни места и за добре прекарано време става все по-важно”, коментира той.