Безпрецедентен в историята 1 май се очертава в целия свят. Традиционните манифестации за Деня на труда са отменени, а народът в много страни ще го отбележи от домовете си и в интернет.
Във време на самоизолация премиерът на Франция Едуард Филип призова народа да празнува от домовете си – с интернет демонстрации, колективни песни и онлайн концерти. Той поздрави специално с празника работещите на първа линия – медици, търговци, продавачи и социални работници. Президентът Макрон също помоли в поздравленията си в туитър усилията от последните 46 дни да не са били напразни, заради един празник.
С призив да си останат вкъщи са и в Унгария. Медиите приканват гражданите да сготвят традиционни унгарски ястия и да празнуват със семейсвата си.
Русия, чиято масова манифестация събра 100 000 души миналата година, тази година анулира всякакви мероприятия като и за Денят на победата (9 май) хората ще пеят от балконите си.
Китайците, чиято икономика бавно се възстановява след вируса, добавиха към 1 май още два почивни дни и работещите ще почиват сега до 5ти май. Идеята е така да се стимулира временно потреблението, а почивните дни ще се отработват по-късно през април.
Днес празникът се отбелязва в 142 държави по света като в други държави той се отбелязва в друг ден. Сред тях е и САЩ, където тази година ще бъде на 7 септември.
Денят на труда от десетилетия е повод за всеобща гордост като води началото си до работните протести за зачитане на елементарни социални правила в САЩ от 1886 година. Сред тях е и 8-часовият работен ден. От 1889 година насам се решава на 1 май да се показва международната солидарност към кръвопролитните демонстрации в Чикаго. Става препоръчително за всички пролетарски организации да спрат работата за деня си, ако това няма да навреди на работниците.
И тази година синдикатите ще се възползват да припомнят същественото значение на работата на тези, които са на първа линия в борбата с пандемията.