
Изпълнителният директор на Националния дворец на културата /НДК/ Андрияна Татарова е официално отстранена от своя пост. Новината обяви лично министърът на културата Евтим Милошев по време на редовно заседание на парламентарната комисия по култура и медии, предава „NOVA“.
Рокадата е предприета след мащабни вътрешни инспекции в държавното дружество. Министър Милошев поясни, че е разпоредил паралелни проверки както на Инспектората, така и на Звеното за вътрешен одит. Докато резултатите от финансовия одит все още се изчакват, констатациите на Инспектората вече са факт и са послужили като мотив за крайната административна мярка.
„На база на готовия доклад на Инспектората, считано от 24 юни, освободих Андрияна Татарова като член на Съвета на директорите и прекратих договора ѝ за управление на дружеството. Държа да уточня, че това административно уволнение по никакъв начин не я освобождава от по-нататъшна юридическа отговорност„, категоричен бе пред депутатите Евтим Милошев.
Кадровото решение на министерството идва непосредствено след сериозен съдебен удар срещу досегашната шефка на НДК. Върховният административен съд /ВАС/ излезе с окончателно и необжалваемо решение, с което потвърди наложена на Татарова глоба в размер на 5000 лева поради доказан конфликт на интереси.
Разследването е установило, че в качеството си на изпълнителен директор тя е разписала официален договор за отдаване под наем на зала в комплекса със свързано лице – нейния собствен син.
Освен глобата от 5000 лева, върховните магистрати постановиха отнемане на 476 лева от дневното възнаграждение на Татарова за 28 май 2024 г. /датата, на която е бил парафиран скандалният контракт/. Тя е осъдена да покрие и съдебните разноски по делото, възлизащи на 102 евро.
Присъединете се към нашия Телеграм
Директорът на Националното следствие вече няма да е заместник главен прокурор

