Новият състав на ЦИК встъпи в мандат, Хорозов оглавява комисията

Партиите разпределиха квотите, ПП–ДБ оспорва методиката и обмисля Конституционен съд

0
4

Новият състав на Централната избирателна комисия официално встъпва в своя 5-годишен мандат, след като президентът Илияна Йотова издаде указ за назначаването му. Процедурата по излъчване на членовете бе проведена съгласно Изборния кодекс, а мандатът на предходния състав изтече в края на май.

Парламентарните партии и коалиции от 52-рото Народно събрание номинираха своите представители според законовата квота. „Прогресивна България“ бе лишена от един мандат заради ограничението, което не допуска мнозинство на една формация в ЦИК. Така тя получава 7 места, ГЕРБ–СДС – 3, ПП–ДБ и ДПС – по 2, а „Възраждане“ – 1.

От ПП–ДБ възразиха срещу методиката на разпределение и обмислят сезиране на Конституционния съд. След проведените изслушвания президентът назначи членовете с указ, подчертавайки, че от тях зависи доверието в изборния процес и легитимността на институциите.

Начело на комисията застава Георги Хорозов от квотата на „Прогресивна България“. Секретар остава Йорданка Ганчева от ГЕРБ–СДС, а заместници са Исмаил Осман от ДПС и Маргарита Махаева от „Възраждане“. ПП–ДБ не излъчиха представител в ръководството, но техни членове в състава са Алина Добрева и Вяра Тодева.

Очаква се новият състав да насрочи първото си заседание, на което да бъдат определени приоритетите за работа.

Присъединете се към нашия Телеграм

„Мисия Спасяване на Витоша“ започва! Нов план за управление се очаква през 2027 г.

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук