Национален институт по метеорология и хидрология /НИМХ/ обяви жълт код за опасно време в девет области на Източна България за сряда заради очаквани валежи, гръмотевични бури и силен вятър.
Предупреждението важи за областите Разград, Силистра, Търговище, Шумен, Варна, Добрич, Бургас, Ямбол и Сливен.
Очакват се бури и градушки
Според прогнозата в сряда облачността ще бъде разкъсана, а над източната половина на страната – предимно значителна, с развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност.
Около и след обяд в източните райони се очакват краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. До вечерта явленията ще обхванат и части от Централна България.
От Национален институт по метеорология и хидрология предупреждават, че има условия и за градушки.
Ще духа до умерен, а в източните райони – временно силен вятър от север-северозапад. Максималните температури в страната ще бъдат между 21 и 26 градуса, а в София – около 21 градуса.
Дъждове и гръмотевици в планините
В планинските райони облачността също ще бъде значителна. Главно около и след пладне се очакват краткотрайни валежи и гръмотевици.
Вятърът ще бъде умерен до силен от север. Максималната температура на 1200 метра височина ще бъде около 14 градуса, а на 2000 метра – около 6 градуса.
По Черноморието – силен вятър и валежи
Над Черноморието облачността ще остане предимно значителна, а следобед на много места се очакват валежи и гръмотевични бури. Има условия за градушки, а вятърът ще бъде умерен до силен от север-северозапад.
Максималните температури по морето ще бъдат между 14 и 15 градуса. Температурата на морската вода е между 14 и 17 градуса, а вълнението на морето – около 2 бала.
Присъединете се към нашия Телеграм
Скок на заплатите във властта: Депутатите вече с 4236 евро на месец

