Надценки между 70 и 130%: Държавата, бизнесът и синдикатите на война с поскъпването

От бранша се обявиха за таван на надценките по модела на други европейски държави

0
25
Срещата
Срещата. Снимка: МС

Срещата между представители на изпълнителната власт и браншовите организации е преминала конструктивно, като правителството ще поиска от Народното събрание едноседмична отсрочка, за да представи конкретни мерки срещу нарастващите цени на храните. Това съобщи министърът на земеделието Пламен Абровски след дискусията, предаде Агенция „Фокус“. 

В разговорите са участвали министри, представители на регулаторни и контролни органи, синдикати, работодателски организации и браншови структури от сектора на земеделието и храните. Основните приоритети, очертани от Абровски, включват засилен контрол и по-голяма прозрачност по цялата верига на доставки, включително проследяване на ценообразуването.

Вицепремиерът и министър на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев заяви, че правителството вече работи по поставените цели и подчерта професионалния тон на срещата. Като водещи приоритети той посочи осигуряването на справедливи цени на основните хранителни продукти, гарантиране на качество, равнопоставеност между българските и вносните стоки, както и стимулиране на родното производство.

Пулев допълни, че ще бъде осигурено по-добро взаимодействие със секторите на земеделието и животновъдството, като срокът за изработване на мерките ще бъде удължен с една седмица с цел тяхното прецизиране. Той подчерта и необходимостта от дългосрочна стратегия за подкрепа на тези сектори, които според него се намират в тежко състояние. Ключови акценти в тази политика ще бъдат прозрачността, отчетността и подкрепата за българските производители и бизнеса.

По отношение на идеята за таван на надценките, министърът уточни, че целта е да се създаде пазарна среда с ефективен контрол върху цените, без да се нарушават принципите на свободната конкуренция.

Предвижда се и създаване на координационно звено с участието на различни контролни и регулаторни органи, които ще изготвят ежеседмични отчети за предприетите действия.

За дългосрочна подкрепа ще бъдат разработени механизми като субсидирани кредити, както и застрахователни и гаранционни инструменти в помощ на българските земеделци и производители.

Пулев подчерта, че усилията на правителството не са насочени срещу търговските вериги, а срещу нелоялните практики, като увери, че тази политика ще бъде последователно следвана.

От своя страна председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров посочи, че надценките в момента варират между 70 и 130% и също настоя за въвеждане на таван. Той уточни, че не става дума за връщане към стари икономически модели, а за прилагане на практики, използвани в държави като Германия и Австрия, където надценките достигат до около 35%. Според него е необходимо да се постигне по-голяма справедливост и да се преодолее усещането за неравнопоставеност на българския пазар.

Присъединете се към нашия Телеграм

България вече губи едно от най-големите си икономически предимства

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук