България и САЩ разширяват научното си сътрудничество

Надежда Нейнски посрещна учен с участие в космически мисии

0
14
Надежда Нейнски
Министър Надежда Нейнски на среща с българския учен инж. д-р Петко Динев. Снимка: Пресцентър

Министърът на външните работи Надежда Нейнски се присъедини към посещението на българския учен инж. д-р Петко Динев в София Тех Парк, с което започна неговата визита в страната на 27 и 28 април 2026 г.

„Бих желала да благодаря на инж. д-р Петко Динев, че прие моята покана да се включи в честванията на годишнините от установяване на двустранните отношения между България и САЩ. Неговите високи научни постижения и ценен принос за българо-американското сътрудничество са повод за гордост за всички нас“, заяви министър Нейнски.

Тя подчерта, че задълбоченото партньорство в областите отбрана, енергетика, образование и инвестиции създава стабилна основа за разширяване на сътрудничеството в нови стратегически направления.

Неслучайно програмата на инж. Динев започва именно в София Тех Парк, който представлява центърът на иновациите в България с глобална значимост“, допълни министърът, акцентирайки върху потенциала на страната в развитието на високите технологии, изкуствения интелект и цифровата инфраструктура.

Министър Нейнски открои и приноса на българския учен към международни проекти:

Неговата работа в областта на оптичните и цифровите образни технологии, намерила приложение в мисиите „Артемида I“ и „Артемида II“ на НАСА, е конкретен пример за български принос към съвременните технологични и космически проекти на Съединените щати.

Тя изрази готовност за задълбочаване на съвместните инициативи със САЩ с цел насърчаване на икономическия растеж и технологичната устойчивост, като подчерта, че научно-технологичното сътрудничество ще остане ключов фактор за укрепване на стратегическото партньорство.

Посещението на инж. Динев се осъществява по покана на министър Нейнски и е насочено към подчертаване значението на стратегическото партньорство между България и САЩ, както и към разширяване на сътрудничеството в ключови области като наука, технологии, иновации, образование и космос.

В рамките на програмата си той ще посети водещи образователни и иновационни институции и ще проведе срещи с представители на научните среди. Визитата е част от съвместните чествания през 2026 г., включващи 250-ата годишнина от основаването на САЩ, 5 години от Споразумението за научно-технологично сътрудничество и 20 години от Споразумението за сътрудничество в областта на отбраната.

Присъединете се към нашия Телеграм

Ивайло Мирчев: Нужно е коалиционно споразумение за силна опозиция

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук