Хладното време в България ще се задържи поне до Цветница, като температурите ще останат под обичайните за началото на април. Това показва дългосрочната прогноза на климатолога проф. Георги Рачев, съобщена пред „bTV“.
Още утре и в четвъртък се очаква временно затопляне, като на места стойностите ще достигнат 16–18 градуса. След този кратък период обаче отново ще нахлуе по-студен въздух, което ще доведе до понижение на температурите.
Причината за тази обстановка е свързана със синоптичните процеси над Европа – формирането на средиземноморски циклон и честите нахлувания на по-хладни въздушни маси към Балканите.
В София през следващите дни температурите ще се задържат около 10–13 градуса, като се очакват повече облаци и валежи. Подобна ще бъде обстановката и в останалата част на страната – с променливо време, чести превалявания и усещане за по-хладен период.
В Пловдив и Южна България ще има кратко повишение на температурите до 17–18 градуса, но още през уикенда те ще спаднат до около 12–13 градуса. По Черноморието времето ще остане предимно облачно и влажно през почти цялата седмица.
В Северна България също се очакват валежи, като на места количествата могат да надхвърлят 5–6 литра на квадратен метър.
Въпреки по-ниските температури, не се предвиждат слани и мразове, което е благоприятно за земеделците.
В планините условията за зимни спортове ще останат много добри. Очакват се нови снеговалежи, а снежната покривка ще се задържи поне до Великден.
Според проф. Рачев отоплителният сезон вероятно ще продължи поне до средата на април, като по-сериозно затопляне се очаква едва около Великден.
Междувременно в Близкия изток, включително около Дубай, се прогнозират интензивни валежи и гръмотевични бури, които могат да доведат и до наводнения.
Присъединете се към нашия Телеграм
Откраднаха кутия с дарения за болно 8-годишно дете в Стара Загора




