
7 милиона лева ще струва възстановяването на Царево, след като река „Черна“ преля за втори път в рамките на две години и заля десетки къщи. До днес местните жители разчистват щетите, а ключовият мост, отнесен от придошлите води, остава неизграден.
Мостът, който се срути в деня на бедствието, е бил поне шест метра висок. По думите на местните, тогава водата се е изливала директно отгоре. Докато не бъде възстановен, жителите на населените места от другата страна на пропастта са принудени да използват дълъг обходен маршрут, за да стигнат до домовете си.
„В момента се работи активно да се осигури обходният път и да се асфалтира, тъй като този път осигурява достъп до 5 населени места“, каза областният управител на Бургас Владимир Крумов в интервю за „bTV“.
Проект за бетонно корито в следващите две години
Община Царево започва проектиране на бетонно корито, което да укрепи коритото на река „Черна“ и да намали риска от нови преливания.
„Бетонно корито, което да бъде удълбочено, по възможност и разширено, така че да може да се поемат тези води“, обясни зам.-кметът на Царево Денис Диханов.
Проектът трябва да бъде готов в рамките на две години.
Междувременно – надежда реката да не излезе отново
Докато трае проектирането и възстановяването, жителите на Царево остават в неопределеност. Това е второто подобно наводнение за две години – и страхът от ново бедствие е реален. Местните се надяват природата да им даде време, преди следващото голямо количество дъжд да превърне реката отново в заплаха.
Присъединете се към нашия Телеграм


