Докато във фокуса на всички са масивните сгради във вилно селище Елените, където тази година наводненията взеха своите жертви, ще припомним и друг казус, който не се решава през годините — а именно масовото разполагане на каравани и бунгала в частни и държавни земи.
В повечето случаи това е абсолютно незаконно. За земеделските и горски терени, при поставяне на бунгала и каравани и при прокарване на ток и вода, има редица строги изисквания по Закона за устройство на територията /ЗУТ/, Закона за горите и Закона за опазване на земеделските земи. От скоро е налице и дългоочакваната Наредба за дивото къмпингуване. В огромна част от случаите тези изисквания не се спазват.
Борбата срещу незаконно поставените преместваеми обекти и каравани в земеделски и горски терени, на плажове и дюни често е епизодична, колеблива и нерядко просто реклама за отчитане на дейност.
Емблематична по тази тема е територията около плажа Вромос. Дългите години на бездействие в този район доведоха до масово образуване на цели селища. Липсата на контрол през годините стигна дотам, че хора директно да овладяват дадена територия — често държавна, да я ползват целогодишно безплатно, да я заграждат и, криейки се зад термина „къмпингуване“, реално да се уредят с втора къща на морето.
Не може да не отбележим, че в последните години имаше известен напредък от страна на контролните органи и до голяма степен беше преборено поне „къмпингуването“ по плажовете.
За сметка на това отминаващото лято отбеляза нов връх в териториите зад плажа Вромос. Смело може да се твърди, че това лято в частните и държавни земеделски и горски парцели имаше повече каравани и мобилни тоалетни, отколкото на рок фестивал.
Дори заканата на областния управител на Бургас, че всичко ще се следи с дрон и ще има по-бърз и ефективен контрол, не спомогна. Към днешна дата, въпреки отправено запитване към Областната администрация, не са ни дали информация за резултата от новия контролен метод, но повече от очевидно беше, че нямаше почти никаква промяна в региона — дори обратното.
Дългоочакваната наредба за къмпингуването беше приета след края на сезона и тепърва ще се установява доколко е адекватна и има ли органи, които да следят за нейното ефективно спазване.
Тук поставяме въпроса: кой ще понесе отговорност, ако следващата вълна премине през подобно „селище“? Ако в такъв безконтролен район възникне пожар? Ако тези или други събития доведат отново до човешки жертви? Ясно е, че ще има щаб, пресконференции и прехвърляне на вина… Но ще върне ли това загубен човешки живот — и кога най-после ще стане ясно и категорично, че правилата трябва да се спазват от всички, а не по желание?
Присъединете се към нашия Телеграм
Бургас без Николов: щеше ли Доган да има Сарай при кмет Терзиев?

