МВР отчита: Силен спад на мигрантския поток за година

Броят на опитите намалява, престъпните мрежи са разбити, а гражданите остават ключов фактор за сигурността

0
96
МВР, граничен полицай
МВР, граничен полицай. Снимка: Facebook

Ново задържане на каналджия отново извади на преден план темата за нелегалната миграция. Само за ден 21-годишен чужденец бе хванат при опит да напусне района с такси, след като преди това изостави бус с 24 мигранти в село Лозенец. Случаят показва колко организирани и дръзки остават опитите за преминаване през страната, въпреки засилените мерки.

Статистика

Главният комисар Антон Златанов отчете, че благодарение на по-сигурната охрана, модернизираната техника и сътрудничеството със съседни държави, натискът по границите намалява драстично. Ако през първите осем месеца на 2023 г. са били предотвратени над 115 000 опита, то през същия период на тази година те са сведени до 9700. Почти всички преминали незаконно се задържат още във вътрешността или при опит за напускане към Сърбия и Румъния.

Сериозен удар е нанесен и върху мрежите за трафик – 15 престъпни групи са неутрализирани само за миналата година, а лидерите им вече са осъдени. Това повиши и цената на „услугата“ – от някогашните 700–1000 евро тя достига до 8–20 хиляди евро в зависимост от начина на транспортиране.

Пролуки

Въпреки отчетения спад, случаят с изоставения бус в Лозенец показва, че каналджиите продължават да търсят пролуки. Нужно е гражданите да бъдат особено бдителни и при съмнение за нелегален превоз или подозрителна активност незабавно да сигнализират на органите на реда.

Само с общи усилия – професионалните действия на службите и активната гражданска съпричастност – може да се задържи тенденцията на спад и да се гарантира сигурността на страната.

Присъединете се към нашия Телеграм

Тунел под Шипка – над 358 млн. лева за проект с много въпросителни

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, напишете вашия коментар!
Моля, напишете името си тук