В тихия френски град Орилак неделната утрин се превърна в сцена на паника и страх, пише „BBC“. Вместо обичайните звуци на неделния пазар, въздухът бе изпълнен със стонове и писъци – стотици пчели се нахвърлиха върху нищо неподозиращи минувачи. За минути – 24 души бяха ранени, трима от тях откарани в болница в критично състояние.
Сред тях – 78-годишна жена, която е била ужилена 25 пъти. Тя получава сърдечно-дихателна недостатъчност и е реанимирана на място.
„Разбрах, че са атакувани от нещо, но не можех да разбера от какво“, разказва Андре, местен жител, който става неволен свидетел на ужаса.
Пчелен гняв или човешка грешка?
Властите реагират мигновено – полицията и пожарникарите ограждат района, а професионален пчелар пристига, за да използва дим и успокои насекомите. Кметът на града, Пиер Матоние, изказва предположение: азиатски стършели може да са предизвикали агресията, като са застрашили кошера.
Но не всички са убедени. Кристиан Кариер, президент на регионалния съюз на пчеларите, смята, че обяснението е по-сложно – и по-човешко.
„Пчелите обикновено не напускат колонията си в присъствието на азиатски стършели“, обяснява той пред France Info.
„Много по-вероятно е колонията да е станала свръхактивна заради пренаселване или човешка намеса. Липсата на пространство в кошера, без намерение за роене, може да доведе до силна агресия.“
Мигове на ужас
Сцените, които се разиграват в сърцето на Орилак, остават дълбоко в съзнанието на жителите. Хора бягат, покриват лицата си, а някои падат на земята от болка и страх. Друг очевидец споделя:
„Много паникьосани хора, които се опитваха да се защитят с ръце.“
Пострадалите получават медицинска помощ, а тримата в най-тежко състояние остават под непрекъснато наблюдение.
Властите обещават разследване и допълнителни проверки на пчелни кошери в района. Градът се опитва да се върне към нормалния си ритъм, но въпросите за безопасността в урбанизираните екосистеми остават отворени.
Присъединете се към нашия Телеграм
Отровена вода и белязани хълмове: Истинската цена на редките земни елементи

