Отново се понижава нивото на язовир „Камчия“, който е основният водоизточник за Варна, Бургас и южните курорти.
За това сигнализираха читатели на Искра.бг след проверка на място. Те изпратиха снимки и видео материали, от които се вижда, че нивото на водния басейн е по-ниско и на места водата се е отдръпнала и е оголила бреговете.
Справка в сайта на Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ потвърждава притесненията на гражданите. В сайта на ведомството е записано, че на 28 април 2023 година язовир „Камчия“ е бил с 81,32% от полезния си обем или точно 128,118 млн.м3. Точно година по-късно язовирът вече е с 47,49% полезния си обем или 74,818 млн.м3, което със сигурност е доста притеснителна разлика.
Всичко това отново поставя на дневен ред въпросът с нуждите от питейна вода на Южното Черноморие, които през лятото се увеличават в пъти поради големия поток от туристи. Водата се използва не само за питейно-битови нужди, но и за земеделци.
При предишните случаи, в които нивото на язовира се доближаваше до критичните стойности, бе обсъждано въвеждането на воден режим. Най-сериозна бе ситуацията през 2020 година, когато водата отново падна под 50% от полезния воден обем и се задържа така няколко месеца.
В същото време дългосрочната прогнозна на Националния институт по метеорология и хидрология /НИМХ/ за месец е май е, че той ще бъде по-топъл в сравнение със същия период през миналата година и с по-малко валежи.
По Южното Черноморие има още един язовир – „Ясна поляна“, който се допълва от Ново Паничарево. Той е съвсем малък, но когато са изграждани тези язовири, легловата база в Южното Черноморие е няколко пъти по-малко
Днес в едноименното село направена първа копка на пречиствателната станция към язовира. Очаква се след завършването ѝ да се гарантира безпроблемното водоподаване в Созопол, Приморско, Царево и Средец.
Язовир „Камчия“ е изграден през 1973 година. Водният му обем се формира от реките Луда Камчия, Котленска, Глогова, Нейковска, Ичеренска, Медвенска и Садовска.
Очакваме и вашите сигнали на iskra@iskra.bg
[…] […]
Това лято ще го избутаме някак си. Следващото също и после може още едно. Обаче промените в климата тепърва ще си казват тежката дума и ще им търпим последиците…
май и юни по принцип са дъждовни, но после с жегата и сушата може и по-зле да стане…
[…] […]
47% не звучи добре изобщо
то и без това няма да има туристи, споко :Д
[…] […]
[…] […]
[…] […]