Редица реформи бяха набелязани по време на преговорите за социалната политика между представителите на „Продължаваме промяната“, БСП, „Има такъв народ“ и „Демократична България“, които текат в момента. Но беше загатнато, че за тяхното реализиране ще е необходим много сериозен финансов ресурс и ще се дискутира откъде той да бъде набавен.
От БСП поискаха увеличаване на тежестта на всяка година трудов стаж след пенсионна възраст от 4 на 4,5. Те настояват и за изработването и приемането на Закон за възрастните хора, както и за действия за тяхното социализиране.
За хората с увреждания те настояват за приобщаващо общество и гарантиране на тяхното право на труд и достоен живот. Социалистите искат и да бъдат създадени държавни социални предприятия и финансиране на тези предприятия за хората с увреждания.
Освен това те подчертаха, че трябва адекватно да бъде определяна линията на бедност в страната въз основа на данните, защото тази методика постоянно се променя. Те искат и дефиниция на понятията енергийна бедност и гарантиране на минимални количества вода за питейни нужди и битово потребление.
От БСП искат и да се увеличи размерът на минималното обезщетение за безработица. Защото максималният размер е ограничен на 60% от дохода, върху който се е осигурявал, а минималният изостава много от това.
За семействата те настояват за равновесие между професионалния и личния живот на родителите за гъвкаво работно време и използване на отпуски.
„За тези предложения ще ни трябват около 10 милиарда лева на година, но ще ги дискутираме“, реагира Асен Василев.
От „Има такъв народ“ пък обявиха, че тяхната социална политика е разработена в хоризонтално направление и подпомагане.
Част от спешните им мерки за бюджет 2022 година включват преразглеждане на бюджета за делегираните от държавата дейности на социални услуги. Те са категорични, че не трябва да се ощетяват работниците. Не трябва да се спрат заплатите в никакъв случай. Но трябва да се помисли за 24-часовите услуги, които останаха, но не получиха нито един лев за това.
„Държим да се подобрят условията на труд особено за висшистите. Бихме искали те да достигнат учителската заплата. Те не са много и сме сигурни, че бюджетът ще е в рамките на 1-2 милиона лева„, обявиха от ИТН.
От партията искат и промени в Закона за личната помощ, които ще струват на бюджета допълнителни 300 милиона лева. Те предвиждат отпадане на изискването за ТЕЛК-решение като достъп до лична помощ. Освен това да се повиши ограничението на часове между 12 и 16 часа, за да не се спекулира, че ще гръмне бюджетът и увеличаване на ставката от 1,2 на 1,4 от минималната работна заплата. Предвиждаме, че това ще удвои бюджетът за потребителите на лична помощ.