Китайски съд осъди канадския бизнесмен Майкъл Спейвър на 11 години затвор за шпионаж

0
24
Съдебен процес
Снимка: Pixabay

Китайски съд осъди канадския бизнесмен Майкъл Спейвър на 11 години затвор за шпионаж, повече от две години след първото му задържане.

Според данни на в Междинния народен съд на град Дандун Спавор, бизнесмен, който е работил в Пекин и редовно е пътувал до Северна Корея, е бил осъден, след като е признат за виновен за участие в шпионаж и незаконно разкриване на държавни тайни на чужди държави. Съдът обяви още, че обвиняемият ще бъде депортиран, без да  уточнява кога точно ще се случи това.

Спейвър беше задържан във Ванкувър през декември 2018 г. заедно с канадеца Майкъл Ковриг по обвинения в шпионаж. Те са задържани малко след като главната финансова директорка на китайския технологичен гигант Huawei, Мън Ванджоу също е арестувана в Канада заради обвиненията, че компанията е нарушила санкциите на САЩ срещу Иран. Въпросните арести допринесоха за влошаването на отношенията между двете държави. Понастоящем Мън, чието изслушване за екстрадиция е в последния си етап, е под домашен арест във Ванкувър от 2018 г. насам.

По-рано днес посланикът на Канада в Китай Доминик Бартън заяви, че неговото правителство оспорва твърдо присъдата, постановена на бизнесмена. Бартън сподели, че е говорил със Спейвър след произнасянето на присъдата, като той го е помолил да предаде три съобщения, гласящи:

Първо, благодаря за цялата ви подкрепа, това означава много за мен. Второ, аз съм в добро състояние, и трето, искам да се прибера вкъщи.“.

Посланикът допълни, че в правния процес липсват както справедливост, така и прозрачност, като намекна, че присъдата на Спейвър има връзка с продължаващия процес срещу Мън в Канада.

Канадският премиер Джъстин Трюдо също разкритикува присъдата на Спейвър днес, определяйки я като „абсолютно неприемлива и несправедлива“. По време на свое изявление той подчерта, че главният приоритет на Канада е да гарантира освобождаване на Спейвър и другия осъден мъж Ковриг. Ковриг, бивш канадски дипломат, работещ за Международната кризисна група (МКГ), е обвинен от китайските власти в „кражба на поверителна информация и разузнавателни данни чрез контакти, извършена в Китай от 2017 г. насам“. Властите в Китай все още не са обявили дата за изпълняване на присъдата му.

Китайските съдилища са известни с това, че имат много голям процент потвърдени и изпълнени присъди – над 99%, като експертите смятат, че освобождаването на двамата мъже сега може да се случи единствено чрез дипломатическо решение след изтърпяване на поне част от присъдата.

До момента Трюдо многократно е отказвал да обмисли каквато и да е форма на разменно споразумение относно освобождаването на арестувани канадски граждани. Отказът му логично доведе до разрив в отношенията между Отава и Пекин. По-рано тази година парламентът на Канада обвини Китай в извършване на геноцид срещу мюсюлманските малцинства в западния регион Синдзян, което допълнително обтегна комуникацията между двете страни.

В изявление, публикувано по рано днес, посолството на САЩ в Китай открито разкритикува присъдата, описвайки я като „явен опит“ да се използват хора като „средство за договаряне“.

Присъдата на Спейвър е факт само ден, след като канадският гражданин Робърт Лойд Шеленберг получи потвърждение на смъртната си присъда по обвинение за трафик на наркотици, постановена от китайски съд през 2019 г. Първоначалното му наказание за лишаване от свобода за срок от 15 години беше променено на смъртна присъда при повторно разглеждане на случая, след като Прокуратурата заяви, че е открила нови доказателства. Марк Гарно, министър на външните работи на Канада, обяви официално вчера, че Канада „категорично“ осъжда решението на съда, а присъдата на Шеленберг е „неоснователна„.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments